30. 10. 2018.

Kompetencije


STEPPING STONES TO MODERN SCHOOL "ALEKSA ŠANTIĆ" STEPANOVIĆEVO, SRBIJA
СРЕДА, 26. СЕПТЕМБАР 2018.


DA LI IMAMO ONO ŠTO JE POTREBNO?

KOMPETENCIJE ZA 21. VEK

Šta su to kompetencije?

I koje su to kompetencije ključne za obrazovanje mladih?


Reč kompetencija možemo prevesti kao sposobnost. U ovom slučaju sposobnost za život ovakav kakav se odvija pored nas i sa nama. Obrazovanje ima ulogu da ovaj neuhvatljiv koncept racionalizuje i smesti u okvire sistema. A mi smo ti koji treba da ga sprovedemo u delo. Da li je to lak i jasan zadatak?

Mnoge zemlje u okruženju za procenu efikasnosti obrazovnih sistema koriste međunarodni program procene učeničkih postignuća PISA (Programme for International Student Assessment), koji je u ovom trenutku najveće međunarodno istraživanje u oblasti obrazovanja.

U istraživanju 2006. učešće je uzelo oko 400,000 učenika, koji su predstavljali oko 20 miliona petnaestogodišnjaka iz 57 zemalja učesnica. Naši đaci zauzeli su 41. Mesto.
Zašto takav plasman i šta nam on govori?

Osnovni smisao PISA i sličnih projekata je da analiziramo kako sistem funkcioniše i šta bismo mogli/trebali da uradimo da bismo postignuća unapredili i koje mere mogu da poboljšaju kvalitet obrazovanja, tako da mladi razviju one kompetencije sa kojima će biti konkurentni na evropskom tržištu rada.

Uspostavljanje direktnije veze između zahteva tržišta (privrede) i obrazovanja je bliska budućnost i našeg obrazovnog sistema. (informacije preuzete sa stranice http://pisa.rs/)

Na osnovu tih saznanja gradimo svoju obrazovnu budućnost i kroz projekat “Koraci ka modernizaciji škole” (“Stepping Stones to Modern School”) koji sprovodimo u školi nastojaćemo da organizujemo nastavu orijentisanu ka kompetencijama.

Kompetencije se definišu kao kombinacija znanja, veština i stavova .



Znanja koja se neprestano menjaju, veštine koje su nam neophodne da se snađemo u tim promenama i stavovi koji drže ceo taj sistem na čvrstom tlu.


*Nepismenima u 21. veku neće se smatrati oni koji ne umeju da čitaju i pišu, nego oni koji ne umeju da uče novo, da se oduče od starog i ponovo uče.* - Alvin Tofler - 

Ova misao o pismenosti u 21. veku ima za cilj da nas usmeri na funkcionalnost u učenju, radu i životu uopšte, naglašavajući da jedino kada smo orijentisani ka rešenjima imamo mogućnost da napredujemo. U svetu koji se menja neverovatnom brzinom i koji je povezan u globalnu zajednicu, svima je neophodan čitav spektar veština i kompetencija koje moraju da se razvijaju kroz ceo život.

Ključne kompetencije koje je Evropska unija definisala su od značaja za tri aspekta života:
● Lično zadovoljstvo i napredak tokom čitavog života (kulturni kapital).
● Aktivnu građansku svest i uključenost u sve aspekte društvenog života (društveni kapital).
● Sposobnost zapošljavanja - sposobnost svake osobe da na tržištu rada dobije pristojan posao (ljudski kapital).


Ovaj evropski okvir postavljen je 2006. godine, a u maju 2018. usvojene su nove preporuke ključnih kompetencija za celoživotno učenje.

Evropskim referentnim okvirom izdvojeno je 8 ključnih kompetencija:


1.komunikacija na maternjem jeziku, 

2.komunikacija na stranom jeziku, 

3.matematička kompetencija i osnovne kompetencije u nauci i tehnologiji,

4. informatičke kompetencije, 

5. učenje kako se uči, 

6. socijalne i građanske kompetencije, 

7. preduzetništvo i smisao za inicijativu, kao i
8. kulturna osvešćenost i ekspresija.

Ovaj okvir dao je smernice za postavljanje 11 međupredmetnih kompetencija koje su ugrađene u Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u Srbiji
  • KOMPETENCIJA ZA UČENjE; 
  • KOMUNIKACIJA; 
  • RAD SA PODACIMA I INFORMACIJAMA; 
  • DIGITALNA KOMPETENCIJA; 
  • REŠAVANjE PROBLEMA; 
  • SARADNjA; 
  • ODGOVORNO UČEŠĆE U DEMOKRATSKOM DRUŠTVU; 
  • ODGOVORAN ODNOS PREMA ZDRAVLjU; 
  • ODGOVORAN ODNOS PREMA OKOLINI; 
  • ESTETIČKA KOMPETENCIJA; 
  • PREDUZIMLJIVOST I ORIJENTACIJA KA PREDUZETNIŠTVU. 
One nam daju jasne smernice u kom pravcu treba da se krećemo u obrazovanju mladih, jer naši učenici nisu više isti.
Onda ni mi ne smemo biti isti.

28. 10. 2018.

KORACI KA PROJEKTU


STEPPING STONES TO MODERN SCHOOL "ALEKSA ŠANTIĆ" STEPANOVIĆEVO, SRBIJA 

УТОРАК, 11. СЕПТЕМБАР 2018.

Mi u svetu projekata i projektne nastave


Tokom prethodnih nekoliko meseci načinili smo nekoliko bojažljivih koraka ka jednoj potpuno novoj dimenziji našeg do tada dobro poznatog posla.
Svesni da se svet koji nas okružuje menja neverovatnom brzinom, osmelili smo se da uhvatimo korak sa njim i pratimo talas promena.
Uzevši u obzir okolnosti u kojim radimo, raspoloživa sredstva, a najviše nošeni entuzijazmom i željom za učenjem, upustili smo se u avanturu zvanu pisanje projekta.

Brošura fondacije Tempus- Mogućnosti za učešće u Erasmus+ programu koju smo koristili u inicijalnoj fazi, pomogla nam je oko osnovnih informacija i ideje koja stoji iza programa namenjenih obrazovanju.



Izazov

Kao što znate, svaki početak je izazov za sebe. Trudili smo se da odabir teme bude zasnovan na realnim osnovama, našim snagama, kao i slabostima, da se kritički osvrnemo na ono što nam nedostaje, ali i da iskoristimo do maksimuma potencijale koje posedujemo.

Ono što svakako jeste veliki potencijal i snaga naše škole jesu njeni učenici i zaposleni, koji iako malobrojni, čine odličnu polaznu osnovu, te smo stoga shvatili da ako našu motivaciju nadogradimo i novim znanjima i veštinama, na pravom smo putu da postignemo željenu promenu.

Na početku nam se činilo da zahtevi koji se pred nas postavljaju prevazilaze naše mogućnosti, no to je na sreću bio samo prvi utisak. Ipak, kako bismo bili sigurni da možemo izaći na kraj sa svim što nas čeka, poslušali smo savete dobijene od fondacije Tempus https://tempus.ac.rs/, na savetovanjima o Erasmus+ projektima,  da je najbolje za prvi put birati projekte iz kategorije KA1.
Više informacija možete naći na  linku:


Korak prvi

Prvi korak svakako je bila izrada Evropskog razvojnog plana - dokumenta čiji sadržaj je osnova za učešće u bilo kom projektu finansiranom od strane Evropske unije. Ovakav plan podrazumeva zapravo spoj razvojnog plana ustanove i njegovo unapređivanje i nadograđivanje međunarodnom dimenzijom. Izazov sa kojim smo se susreli na ovom koraku jeste kako treba da izgleda ovaj dokument. Strateški dokument objavljen od strane Nacionalnog prosvetnog saveta
otvorio nam je oči i dao nam smer u kom treba da se krećemo.

Korak drugi
Sledeći korak je bio odabir teme projekta. Razmatrali smo nekoliko opcija i na kraju, vođeni rezultatima samovrednovanja, ocenom eksterne evaluacije i novim Razvojnim planom, kao i najavama Ministarstva prosvete, nauke i  tehnološkog razvoja o uvođenju projektne nastave u 1. i 5. razred osnovne škole, odlučili smo da upravo to bude okosnica celog projekta. Smatrali smo da bismo kroz pripremu projekta, mobilnošću s ciljem ovladavanja novim znanjima i njihovim prenošenjem kolegama i implementiranjem u rad postigli unapređenje najznačajnijeg segmenta u radu jedne škole, a to su nastava i učenje.
Cilj nam je bio prevazilaženje slabosti koje nosi tradicionalna nastava, postavljanje učenika u centar, vodeći računa o njihovim individualnim mogućnostima, veštinama i sposobnostima.

Vizija koju smo postavili pred sebe, sama je dala ideje kako treba da se nosimo sa konceptom projektne nastave, a da pri tom razvijamo kod učenika kompetencije potrebne za 21. vek.

“...Želimo da postanemo savremeno opremljena škola, koja kreativnim i inovativnim programima koji su u skladu sa interesima okruženja i šireg evropskog regiona, podržava aktivno učenje, timski rad i razvojne potrebe svojih učenika/ca i svih ostalih učesnika/ca u nastavnom procesu…”

Veliki zadatak, da budemo agenti promene, koji će omogućiti svim učesnicima u nastavnom procesu da naprave korak za budućnost, stavljen je pred nas. Jedan od načina da se takva promena desi je i uvođenje projektne nastave i nastave zasnovane na kompetencijama.

Korak treći

Kako to da ostvarimo?

Učenje iz prakse drugih, edukacija na kursevima širom Evrope i sve mogućnosti koje su nam se otvarale u okviru programa Erasmus+ bile su deo izbora koji smo pravili.
Kurs koji nas je inspirisao pronašli smo na platformi School Education Gateway https://www.schooleducationgateway.eu na kojoj se nalazi sveobuhvatan pregled svih mogućnosti za zaposlene u obrazovanju. Odabrali smo, uz malo sreće, kurs koji je ispunio sve naše zahteve Project and Competence Based Learning: innovative and effective methods and tools, ponuđen od strane organizacije Enjoy Italy. 

Korak četvrti

Pred nama je stajala projektna prijava, koja je zahtevala detaljan plan aktivnosti. Naša projektna ideja time je dobila i formalnu dimenziju. Planiranje je zahtevalo da osmislimo pripremnu fazu, fazu mobilnosti i fazu širenja naših projektnih ideja i postignuća. U okviru svake faze zamišljeno je da se aktivnosti ostvaruju kroz razne oblike rada: prezentacije, radionice, ugledne časove i pilot projekat u kom će učestvovati svi učenici i finalni produkt  - priručnik za nastavnike u obliku vodiča za Projektnu nastavu i nastavu zasnovanu na kompetencijama pod nazivom “Stepping Stones to Modern School”, koji će sadržati sve što smo naučili u toku procesa učenja, primere iz prakse i preporuke za ostvarivanje ovakve vrste nastave. Sve tri faze fokusiraju se na ishode i uticaj koji će projekat imati, kao i održivost svih ideja koje su u njega ugrađene. Dugovečnost projektnih ideja leži u znanju koje će učenici steći, veštinama učenja, saradnji, timskom radu, kritičkom mišljenju, preduzetništvu, a sve zajedno vode ka formiranju samostalnih i sposobnih pojedinaca koji će biti spremni da odgovore na zahteve novog tržišta rada.

Kratak sadržaj našeg projekta možete videti na kartici objavljenoj na sajtu Evropske Unije 
https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2018-1-RS01-KA101-000302

Korak peti

Uspeh!
Mi među odabranima! Naša projektna prijava odobrena je za finansiranje i na taj način smo dobili potvrdu onog čemu smo se potajno radovali i u šta smo verovali tokom celog procesa izrade projekta. 
Ogromno je zadovoljstvo kada se uloženi trud, rad i energija na kraju krunišu uspehom i sjajnom prilikom za profesionalni rast i razvoj.

Korak šesti

Realizacija projekta počela je 20.08.2018. i trajaće do 19.08.2019.
Preduzeli smo prve pripremne aktivnosti u okviru projekta.
Rezultate našeg rada delimo, kako bismo motivisali još kolega da se odvaže na ovakav profesionalni i lični razvoj.   


    

UKRATKO O ŠKOLI

OSNOVNA ŠKOLA "ALEKSA ŠANTIĆ" STEPANOVIĆEVO




Osnovna škola "Aleksa Šantić" se nalazi u Stepanovićevu, u opštini Novi Sad. Škola je osnovana 1921. godine, a sadašnja zgrada škole sagrađena je 1940. godine. Školu trenutno pohađa 137 učenika, 74 u razrednoj i 73 u predmetnoj nastavi. U školi je zaposleno 34 radnika. Nastavu drži 1 nastavnik i 17 profesora, pedagog i bibliotekar. Svi predmeti su stručno zastupljeni. Zaposleni u školi se redovno obučavaju putem akreditovanih seminara, kao i unutar škole.

Škola je opremljena najsavremenijom tehnologijom što omogućava modernizaciju nastave. Digitalna učionica pruže mogućnosti rada u savremenom okruženju. Sve učionice su opremljene kompjuterima sa pristupom internetu. Interaktivna tabla, postavljena u kabinetu za biologiju i geografiju omogućava rad sa multimedijalnim pristupom.

Aktuelnosti u okviru rada škole ažuriraju se na sajtu i fejsbuk stranici škole, koja omogućava zajednički rad roditelja, učenika i zaposlenog osoblja.

Učenici učestvuju na brojnim školskim, opštinskim, okružnim i republičkim takmičenjima, kao i na međunarodnim i pri tom postižu značajne rezultate. Uključeni su u rad kulturno-umetničkog društva "Stepino kolo" kao i džudo klub "Omladinac". Uspesi na takmičenjima koja posećuju u okviru ove dve organizacije su na veoma zavidnom nivou.
                                           
                                                               



MISIJA I VIZIJA 
Misija škole je da primenom savremenih metoda i različitih oblika rada opismenimo učenike iz svih oblasti značajnih za život u savremenom svetu, da razvijamo funkcionalna znanja, motivaciju za učenje, podstičemo razvoj ličnosti učenika i njihovu individualnost, kreativnost, takmičarski duh i kritičko mišljenje; da razvijemo svest o pravima, odgovornosti i ravnopravnosti kao i poštovanju različitosti.
Stoga želimo da postanemo savremeno opremljena škola koja kreativnim i inovativnim programima, koji su u skladu sa interesima okruženja i šireg evropskog regiona, podržava aktivno učenje, timski rad i razvojne potrebe svih učenika/ca . Krajnji cilj je da ostvarimo kvalitet obrazovanja (uslova, nastavnih procesa, nastavnika, učeničkih postignuća i kvalitet škole kao institucije).